Новини

Аналітична довідка про агрометеорологічні умови та стан посівів в Україні на 18 грудня 2020 року

Аналітична довідка про агрометеорологічні умови та стан посівів в Україні на 18 грудня 2020 року

Друга декада грудня характеризувалася нестійкою за температурним режимом, з незначними опадами у вигляді дощу та мокрого снігу і сильним вітром погодою. Про це 21 грудня повідомила прес-служба НААН України.

Середня температура повітря у південних, центральних та західних областях була близькою до середньої багаторічної норми, або перевищувала її на 1-5 0С, у східних та північних – на 3-6 0С нижче норми і знаходилася у межах від мінус 6 до 5 0С тепла.

Максимальна температура повітря підвищувалася до 1-8 0С тепла, мінімальна – знижувалася до 3-10 0С морозу, на поверхні ґрунту – до 8-12 0С морозу.

За даними Укргідрометеоцентру у кінці першої декади грудня на переважній частині території країни промерзання ґрунту становило від 11 до 20 см, у східних, окремих районах центральних та північних областей – 21-40 см. На більшості площ західних, Вінницькій та південних областей ґрунт промерз на 1-10 см. У південних районах Одеської та Херсонської областей він був талим.

За розрахунками науковців ДУ Інститут зернових культур НААН розрахункові критичні температури вимерзання озимих зернових культур для середньозимостійких сортів пшениці озимої у фазі «кущіння» рослин становлять 14,2–15,3 0С, у фазі «3-го листка» – 12,2–13,3 0С, у фазі «сходів» – 11,5–12,3 0Сморозу.

Опади, які спостерігалися протягом останнього тижня, були у вигляді крижаного дощу та мокрого снігу. Їх кількість була незначною і становила 0,8-4,0 мм. У південному регіоні опади були у вигляді мряки та невеликого дощу  (0-0,8 мм). За повідомленням Інституту зрошуваного землеробства НААН зволоження ґрунту на більшій частині території Херсонської області залишилось на недостатньому, а місцями незадовільному рівнях. Так, кількість опадів за першу декаду грудня на більшій частині території області становила 2-8 мм (13-64 % декадної норми), у південних районах випало 0,3-0,6 мм (3-5 % декадної норми) і суттєве накопичення вологи у ґрунті не відбулося.

За спостереженнями науковців ННЦ «Інститут землеробства НААН» внаслідок випадіння дощу наприкінці першої декади грудня (10 грудня) на замерзлий ґрунт за від’ємної температури повітря (мінус 4,4 0С) спостерігалось обледеніння листково-стеблової маси рослин, утворення льодової кірки товщиною 2-3 см. На сьогодні, за позитивних середньодобових температур повітря спостерігається відтавання надземної маси рослин та руйнування льодової кірки. Проведений моніторинг стану посівів озимих зернових культур (шляхом відбирання монолітів та їх відрощування) не зафіксував негативного впливу таких погодних умов на життєздатність рослин. Найнижча температура ґрунту на глибині 3 см упродовж цього періоду не опускалась нижче мінус 4 0С, що вище критичних меж вимерзання навіть для слаборозвинених рослин.

За даними Інституту рослинництва ім. В.Я. Юр’єва НААН на території Харківської області на посівах озимих культур товщина шару льоду на рослинах становила від 2 до 4 мм, місцями у північних районах області до 5-6 мм, у пониженнях рельєфу на слаборозвинених посівах утворилась нерівномірна льодяна кірка товщиною до 0,6-1,0 см. Для розкущених рослин озимих культур таке погодне явище не є дуже шкодочинним, особливо якщо тривалість утвореної ожеледі буде не довгою. Але, на посівах зі слаборозвиненими рослинами, можливе механічне пошкодження листочків та травмування тканин, що може знизити стійкість до наступних несприятливих чинників, зменшити опірність рослин після відновлення вегетації до збудників хвороб.

Загалом, перезимівля озимих культур відбувається за відносно задовільних погодних умов, загрозливих явищ на даний час не відмічається.

За даними ННЦ «Інститут землеробства НААН» посіви пшениці озимої, які було висіяно в оптимальні строки (25 вересня), знаходяться у фазі «кущіння». Коефіцієнт кущіння 2,3–2,7, висота рослин 20-24 см, довжина конуса наростання рослин – 0,43-0,45 мм, маса 100 сирих рослин становить 160-175 г. Стан посівів добрий.

Посіви пшениці озимої, що було висіяно наприкінці допустимих термінів (5 жовтня), перебувають на початку фази «кущіння», з довжиною конусів наростання 0,25-0,27 мм. Висота рослин – 15-20 см. Маса 100 сирих рослин складає 70-80 г. Стан посівів добрий.

Рослини тритикале озимого перебувають у фазі «кущіння». Коефіцієнт кущіння 2,6-2,7, висота рослин 16-18 см, довжина конуса наростання – 0,65-0,75 мм, маса 100 сирих рослин становить 145-155 г. Стан посівів добрий.

Рослини жита озимого перебували у фазі «кущіння». Коефіцієнт кущіння 2,1-2,3, висота рослин 20-22 см, довжина конуса наростання – 0,65-0,75 мм, маса 100 сирих рослин становить 145-155 г. Стан посівів добрий.

Рослини ячменю озимого перебували у фазі «кущіння». Коефіцієнт кущіння 2,5-2,7, висота рослин 15-18 см, довжина конуса наростання – 0,60-0,65 мм, маса 100 сирих рослин становить 140-150 г. Стан посівів добрий.

Подальший стан озимих зернових культур буде повністю залежати від температурного режиму, наявності і величини снігового покриву та вимагатиме проведення постійного моніторингу, передусім у місцях із найбільшою ймовірністю прояву несприятливих явищ. Рекомендується додатково відбирати зразки для визначення життєздатності рослин після різких змін погодних умов (кожен раз після глибоких відлиг і після сильних морозів), крім загальноприйнятих строків відбору. При визначенні життєздатності рослин озимих культур особливу увагу необхідно приділяти динаміці витрачання вуглеводів, стану конусів наростання, температурному режиму на глибині залягання вузлів кущіння.

За даними Мінекономіки України станом на 10 грудня вже зібрано біля 82,7 млн тонн основних культур з площі 24 млн га. Зокрема, зернових та зернобобових культур намолочено 64,3 млн тонн з площі 15,2 млн га (99%).

Завершується збирання кукурудзи, якої намолочено майже 28,8 млн тонн з площі 5,3 млн га (98%);

Завершено збирання пшениці, ячменю, гороху, гречки, проса, соняшника, сої, буряків цукрових і ріпаку.

В Топ-5 лідерів серед областей, які отримали найбільший валовий збір основних сільськогосподарських культур, входять: Полтавська – 6,4 млн тонн; Харківська – 6,2 млн тонн; Чернігівська – 5,9 млн тонн; Вінницька – 5,6 млн тонн; Сумська – 5,5 млн тонн.