Новини

Законопроєкт №4600 “Про захист рослин”: має запрацювати баланс відповідальності бізнесу і держави!

Законопроєкт №4600 “Про захист рослин”: має запрацювати баланс відповідальності бізнесу і держави!

Триває робота над законопроєктом №4600 «Про захист рослин».  ГО «Бізнес-Варта», Фітосанітарна асоціація України (ФАУ) та RISOIL однією командою працюють над вдосконаленням документу та його положень.

Свою позицію ми доносимо в рамках робочої групи при Мінекономіки. Для нас важливо, щоб на розгляд парламенту потрапив таки Проєкт Закону, який буде справедливим та зрозумілим.


Детальніше про передісторію питання:


Нагадаємо, 16 січня 2021 року у Верховній Раді було зареєстровано законопроєкт №4600 «Про захист рослин», розроблений Мінекономіки з метою системного та комплексного регулювання суспільних відносин в цій сфері з урахуванням міжнародних зобов’язань України, зокрема в рамках Угоди про асоціацію з ЄС (cutt.ly/IjISQ0r ). «Бізнес-Варта» звернулась з обґрунтованими зауваженнями до аграрного комітету Верховної Ради і Проєкт Закону був повернутий на доопрацювання у роботу групу, де ми продовжили діалог. 


Законопроєкт «Про захист рослин»  покликаний:


 • комплексно вдосконалити національне законодавство відповідно до законодавства ЄС;
 • встановити чіткі вимоги до здійснення фітосанітарних заходів (процедур) з метою запобігання поширенню регульованих шкідливих організмів;
 • врегулювати систему державної реєстрації у сфері захисту рослин, яка передбачає створення та функціонування державних реєстрів;
 • удосконалити систему правового регулювання обігу та державного контролю засобів захисту рослин з урахуванням відповідного законодавства ЄС;
 • адаптувати до законодавства ЄС вимоги щодо планування та здійснення заходів державного контролю.

 «Бізнес-Варта» підтримує євроінтеграційний вектор законотворчої роботи та розуміє, що фітосанітарна безпека надзвичайно важлива для захисту рослин від шкідників, які дуже швидко можуть завдавати значних економічних збитків. Крім того, сьогодні існує небезпека появи на ринку України фальсифікованих засобів захисту рослин, які мають негативний вплив і на здоров’я людей, і на довкілля.

Однак, ми занепокоєні тим, що деякі норми законопроєкту можуть викликати зловживання з боку контролюючих органів, недобросовісних чиновників і при тому, позбавити бізнес інструментів для захисту та відновлення порушених прав.


Наші головні застереження


«Бізнес-Варта» особливу увагу приділила балансу відповідальності чиновника і бізнесу та чітким процедурам, правилам, умовам, критеріям для перевірок та під час перевірок бізнесу.

Багато спілкуючись з підприємцями, ми можемо стверджувати, що бізнес готовий відповідати за свої порушення, але вони мають бути чітко та процедурно правильно встановлені і доведені.

Аналогічно, регулятор має нести повноцінну відповідальність за свої неправомірні дії та негативні наслідки для бізнесу внаслідок таких дій.

Таку позицію повністю підтримує Фітосанітарна асоціація України (ФАУ), яка підписала Меморандум про співробітництво з ГС «Асоціація Бізнес-Варта». Метою угоди є сприяння у формуванні в Україні потужної конкурентоспроможної галузі сільського господарства, створення належної законодавчої та нормативної бази у сфері захисту рослин, перегляду державного регулювання, сприяння розвитку саморегулювання підприємницької діяльності.


Ключові наші правки до проєкту Закону 4600 полягають в наступному:


 1. Державна реєстрація осіб, які підлягають обов’язковій реєстрації в державних реєстрах у сфері захисту рослин,скасовується рішенням суду  у випадках, передбачених законом.

Зокрема, підставами для скасування державної реєстрації мають бути:

 • надання особою недостовірних даних при державній реєстрації;
 • набрання законної сили рішення суду про припинення підприємницької діяльності суб’єкта господарювання за порушення законодавства про захист рослин;
 • звернення особи, яка підлягає обов’язковій державній реєстрації, із заявою про її виключення з відповідного державного реєстру за власним бажанням;
 • припиненням особи, яка підлягає обов’язковій державній реєстрації (у випадку фізичної особи її смерть).
 1. Визначити чіткий перелік підстав для перевірок та скасувати норму про безперешкодний доступ на перевірки без попередження;
 2. Встановити, що шкода, завдана фізичній чи юридичній особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю посадової особи, відшкодовується за рахунок коштів бюджету. А також встановити, що посадова особа несе персональну відповідальність у порядку регресу в розмірі відшкодування, виплаченого з відповідного бюджету у таких випадках.
 3. Обґрунтування підозри в порушенні вимог законодавства обов’язково має бути оформлене документально.

Адже, по суті «обґрунтована підозра» – це звинувачення підприємця в порушенні закону, таке звинувачення повинне підтверджуватись конкретними документами.  

 У випадку обґрунтованої підозри в компетентного органу щодо наявності порушення вимог законодавства про захист рослин, з урахуванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення, компетентний орган зобов’язаний здійснити відповідні заходи, щоб підтвердити або спростувати факт порушення.

 1. При здійсненні заходів державного контролю посадові особи зобов’язані використовувати виключно уніфіковані форми актів. Уніфікована форма акта – це документ, який повинні використовувати інспектори контролюючих органів при проведенні перевірок. Форма акта включає список питань, які можуть перевірятися під час перевірок. Уніфікована форма акта має розроблятися контролюючим органом і оприлюднюватись на його офіційному веб-сайті протягом 5 робочих днів з дня її затвердження. Це важливі процедурні інструменти, які змушують кожного інспектора діяти у чіткій відповідності до цілей і предмету перевірки, а не на власний розсуд. Але про це чомусь не згадується в Проєкті Закону.
 2. Прибрати пункт про тимчасове «призупинення» реєстрації, оскільки бачимо в ньому можливості для маніпуляцій та корупційної складової. Натомість залишити скасування державної реєстрації у разі виявлення порушень вимог законодавства про захист рослин та відповідного рішення суду. Ми проти створення корупційної ніші та ручного «відключення-включення». Тим більше, що тимчасові відключення мають пряму загрозу для руйнування бізнесу, але не передбачають відповідальності регулятора.

“Бізнес-Варта” вважає, що при врахуванні попередніх наших правок і їх прийняття парламентом, у чиновника лишаються зрозумілі інструменти і правила, дотримуючись яких судом можуть прийматися рішення про необхідність відключення. Тобто, якщо підприємець порушив законодавство і це доведено – звісно, відключення такого бізнесу підтримується. Але якщо ще триває перевірка, ще не встановлено ряд фактів, а бізнес уже відключити “тимчасово” від реєстрів (фактично зупинили його господарську діяльність) – то такий підхід ми категорично не підтримуємо.

 1. У разі наявності документально оформленої інформації про навмисне скоєння шахрайських або оманливих дій державний контроль здійснюється без попередження. При цьому посадові особи зобов’язаніпред’являти службові посвідчення та вручати засвідчені копії документів на здійснення заходів державного контролю.
 2. Встановити, що оператори ринку мають право перевіряти службові посвідчення у інспекторів, а в разі їх відсутності не допускати їх на перевірку.
 3. Планові заходи державного контролю мають здійснюватися за умови письмового повідомлення оператора ринку про його проведення, не пізніш як за 10 днів.

Отже, суть наших пропозицій – у співвідповідальності та чітких і вичерпних правилах дій. Лише це дасть можливість на практиці нести рівноцінну відповідальність, компенсовувати завдані збитки. Тобто, ми маємо сформулювати для чиновника чіткі рамки, адже правильні, послідовні процедурні кроки та їх погодження й  фіксація,  – дадуть можливість бізнесу захищатися і мати доказовий матеріал можливих неправомірних дій.

Тож чекаємо продовження діалогу, щоб пройти усі застереження та консолідувати позицію. Готові обґрунтувати свої позиції ще у форматі обговорень при зустрічі. А також і те, чому запропоноване нами не суперечить вимогам ЄС, відповідно,  може бути прийнято законодавцем.

Найближчим часом має бути відновлено діалог з Міністерством економіки щодо повторних правок до ПЗУ №4600, які ми запропонували. Будемо інформувати Вас про подальшу долю законопроєкту.


З метою відкритості та публічності доєднуємо запропоновані правки та коментарі.


Стаття Проекту 4600, варіант МінекономікиПропозиції ГО «Бізнес-Варта»ФАУ та компанії РисоілКоментар 
Стаття 13. Особи, які підлягають обов’язковій державній реєстрації <…>   4. Державна  реєстрація осіб, які підлягають обов’язковій державній реєстрації, скасовується рішеннямкомпетентного органу або суду  у випадках, передбачених законом. Підставами для скасування державної реєстрації є: 1) надання особоюнедостовірних даних при державній реєстрації; 2) невідповідності особи, яка підлягає обов’язковій державній реєстрації,вимогам, встановленим цим Законом; 3) звернення особи, яка підлягає обов’язковій державній реєстрації, із заявою про її виключення з відповідного державного реєстру за власним бажанням; 4) припиненням особи, яка підлягає обов’язковій державній реєстрації (у випадку фізичної особи її смерть).     <…> 4. Державна  реєстрація осіб, які підлягають обов’язковій державній реєстрації, скасовується рішенням суду  у випадках, передбачених законом. Підставами для скасування державної реєстрації є: 1) надання особою недостовірних даних при державній реєстрації; 2) набрання законної сили рішення суду про припинення підприємницької діяльності суб’єкта господарювання за порушення законодавства про захист рослин;  3) звернення особи, яка підлягає обов’язковій державній реєстрації, із заявою про її виключення з відповідного державного реєстру за власним бажанням; 4) припиненням особи, яка підлягає обов’язковій державній реєстрації (у випадку фізичної особи її смерть).    Така редакція відповідає вимогам: ГОСПОДАРСЬКОГО КОДЕКСУ УКРАЇНИ Стаття 51. Припинення підприємницькоїдіяльності. 1. Підприємницька діяльність припиняється: з власної ініціативи підприємця; у разі закінчення строку дії ліцензії; у разі припинення існування підприємця; на підставі рішення суду у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами. Закону «Про основні засади державного нагляду та контролю» Ст.4 Загальні вимоги до здійснення державного нагляду (контролю), п. 4 Виключно законами встановлюються: <…> вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; <…> Ст.7 Розпорядчі документи органів державного нагляду (контролю) <…>   7. На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п’яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу. <…>
Стаття 19. Вимоги до посадових осіб компетентного органу 5.Посадові особи компетентного органу самостійно приймають рішення в межах своїх повноважень та зобов’язані відмовитися від виконання будь-яких наказів, розпоряджень або вказівок, які суперечать законодавству, а також вжити інших заходів, передбачених законом. 6. За протиправні рішення, дії та бездіяльність посадові особи компетентного органу несуть дисциплінарну, матеріальну, цивільну-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність. 7. У разі порушення посадовою особою компетентного органу під час виконання нею своїх посадових обов’язків, прав чи свобод особи компетентний орган відповідно до місця роботи посадової особи вживає у межах своєї компетенції заходів із поновлення цих прав і свобод, відшкодування завданої майнової (матеріальної) і моральної шкоди, притягнення винних до юридичної відповідальності. <…>   5. Шкода, завдана фізичній чи юридичній особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю посадової особи компетентного органу, відшкодовується за рахунок коштів бюджету, передбачених для фінансування компетентного органу, незалежно від вини такої посадової особи. 6. Посадова особа (в т.ч. фітосанітарний інспектор, який безпосередньо приймав рішення, вчиняв дії чи бездіяльність) компетентного органу,несе персональну відповідальність у порядку регресу в розмірі, виплаченого з відповідного бюджету відшкодування у зв’язку з незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю такої посадової особи.Нова редакція, що пропонується Мінекономіки, фактично звільняє посадову особу від відповідальності. «Відшкодування шкоди» – це чітка вимога, що не має сумніву в трактуванні. «Вживання в межах своєї компетенції заходів»  – це неконкретний термін, який дозволить посадовій особі робити що завгодно (вживати невизначених заходів невизначений час) крім відшкодування. 
Стаття 20. Повноваження посадових осіб компетентного органу 1.   Посадові особи компетентного органу мають право: 1)  безперешкодного доступу без попередження до місць здійснення державного контролю, місць здійснення інших офіційних заходів, включаючи місця виробництва та обігу рослин, продуктів рослинного походження або інших об’єктів, місць користування землею, лісом, водними об’єктами, вирощування рослин, багаторічних і лісових насаджень, дерев, чагарників, рослинності закритого ґрунту, реалізації, переробки, зберігання і використанням рослин та продуктів рослинного походження, а також місць, пов’язаних із поводженням із засобами захисту рослин; <…> 2.Посадові особи компетентного органу зобов’язані: <…>   14) пред’являти документи, що посвідчують особу та підтверджують їх повноваження на здійснення заходів державного контролю, інших офіційних заходів, а також оформляти і надавати документи, пов’язані із здійсненням заходів державного контролю; <…>  1.     Посадові особи компетентного органу мають право: 1) безперешкодного доступу до місць здійснення державного контролю, місць здійснення інших офіційних заходів, включаючи місця виробництва та обігу рослин, продуктів рослинного походження або інших об’єктів, місць користування землею, лісом, водними об’єктами, вирощування рослин, багаторічних і лісових насаджень, дерев, чагарників, рослинності закритого ґрунту, реалізації, переробки, зберігання і використанням рослин та продуктів рослинного походження, а також місць, пов’язаних із поводженням із засобами захисту рослин; У разі наявності документально оформленої інформації про навмисне скоєння шахрайських або оманливих дій державний контроль здійснюється без попередження. <…> 14) пред’являти службові посвідчення та вручати засвідчені копії документів (наказ, направлення) на здійснення заходів державного контролю, інших офіційних заходів. <…>Така редакція відповідає вимогі Регламенту ЕС 2017/625, Глава ІІ, розділ І, стаття 9 (Основні правила офіційного контролю), п.2 «2. Компетентні органи повинні регулярно здійснювати офіційний контроль із відповідною періодичністю, що визначається на основі ризику, з метою виявлення можливих навмисних порушень правил, зазначених у статті 1 (2), скоєних через шахрайські або оманливі дії, та з урахуванням інформації стосовно таких порушення, поширені за допомогою механізмів адміністративної допомоги, передбачених у статтях 102 – 108, та будь-якої іншої інформації, що вказує на можливість таких порушень.» 
Стаття 21. Права та обов’язки операторів ринку 1.                Оператори ринку мають право: <…> 3)            перевіряти наявність службового посвідчення у державних фітосанітарних інспекторів та інших посадових осіб, які здійснюють заходи державного контролю та інші офіційні заходи, документи, які є підставою для здійснення заходів державного контролю та інших офіційних заходів; <…>     6) надавати державному фітосанітарному інспектору в обсязі, необхідному для здійснення відповідних заходів державного контролю та інших офіційних заходів, безперешкодний доступ до: <…> автоматизованих систем управління інформацією, які містять інформацію, що відноситься до сфери захисту рослин; <…> <…> 3)                      перевіряти наявність службового посвідчення у державних фітосанітарних інспекторів та інших посадових осіб, які здійснюють заходи державного контролю та інші офіційні заходи, документи, які є підставою для здійснення заходів державного контролю та інших офіційних заходів а в разі відсутності таких документів не допускати державних фітосанітарних інспекторів та інших посадових осіб до здійснення перевірки; <…>               <…> Видалити пункт. В сучасних умовах «автоматизованою системою управління» може бути навіть власний смартфон робітника. <…>  Якщо відсутня підстава для перевірки – її неможливо проводити. Службове посвідчення фітосанітарного інспектора та його усні запевнення не є підставами для заходів державного контролю.
Стаття 98. Загальні обов’язки компетентного органу при застосуванні заходів реагування <…> 2.     У випадку обґрунтованої підозри в компетентного органу щодо наявності порушення вимог законодавства про захист рослин, з урахуванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності), компетентний орган зобов’язаний здійснити відповідні заходи, щоб підтвердити або спростувати факт порушення. <…>  <…> 2.     У випадку обґрунтованої підозри в компетентного органу щодо наявності порушення вимог законодавства про захист рослин, з урахуванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення, компетентний орган зобов’язаний здійснити відповідні заходи, щоб підтвердити або спростувати факт порушення.   <…> По суті «обґрунтована підозра» – це звинувачення підприємця в порушенні закону, таке звинувачення повинне підтверджуватись конкретними документами.   Фразу (за наявності) потрібно прибрати, обґрунтування підозри повинні бути обов’язково оформлено документально.
Стаття 99. Заходи у випадку виявлення порушення вимог законодавства про захист рослин <…>   До заходів для забезпечення усунення та дотримання вимог законодавства про захист належать, зокрема, такі заходи реагування: <…> 5) призупинення або скасування державної реєстрації, уповноваження. <…>                           <…> 5) скасування державної реєстрації, уповноваження. <…>  Стосовно запропонованого терміну «призупинення» – він не має чіткого визначення законом, фактично є тією ж самою забороною підприємницької діяльності в сфері захисту рослин і створює загрозу використання інспекторами виключно на власний розсуд. Якщо інспектор виявить порушення, які не ведуть до скасування державної реєстрації, то залишаються законні заходи  – приписи та розпорядження, це чітко прописано в Законі «Про основні засади державного нагляду та контролю» : Ст.4 Загальні вимоги до здійснення державного нагляду (контролю), п. 4 Виключно законами встановлюються: <…> санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень , які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису розпорядження або іншого розпорядчого документа:      
Стаття 84. Вимоги до заходів державного контролю та інших офіційних заходів у сфері захисту рослин <…> 8.Заходи державного контролю здійснюються без завчасного повідомлення оператора ринку про його проведення, крім випадків, якщо таке повідомлення є виправданим і обґрунтованим з точки зору досягнення цілей здійснення заходів державного контролю. <…>                     9. У разі прийняття посадовою особою компетентного органу або його територіального органу рішення про здійснення заходу державного контролю із завчасним повідомленням, таке повідомлення ручається (направляється) оператору ринку будь-яким способом, що забезпечує наявність доказів здійснення такого вручення (направлення), не пізніше, ніж за три робочі дні до дня початку здійснення такого заходу.   <…> 8.Планові заходи державного контролю здійснюються за умови письмового повідомлення оператора ринку про його проведення не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу. Повідомлення повинно містити: дату початку та дату закінчення здійснення планового заходу; найменування юридичної особи або прізвище, ім’я та по батькові фізичної особи – підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; найменування органу державного нагляду (контролю).   Повідомлення надсилається рекомендованим листом або вручається особисто під розписку керівнику чи уповноваженій особі оператора ринку, її відокремленого підрозділу, фізичній особі – підприємцю або уповноваженій ним особі. Оператор ринку має право не допускати посадову особу компетентного органу до здійснення планового заходу в разі неодержання повідомлення про здійснення планового заходу. <…> П. 9 ст. 84 виключити <…>  Див. коментар до Ст.20
Розділ ХІІ
ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ
 2)             у Законі України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (Відомості Верховної Ради України, 2007, № 29, ст. 389 із наступними змінами): у статті 2: а)               у частині другій слово «митного» замінити словами «державного та митного»; <…> частину сьому викласти в такій редакції: <…> 1)            частин першої, четвертої, шостої, сьомої, абзацу другого частини десятої, частин дванадцятої – чотирнадцятої статті 4; <…> 3) частин першої – четвертої, шостої, восьмої – десятої статті 7;   <…>       
                          <…>     вилучити пункт а)   <…>             <…> 1)    частин першої, четвертої – сьомої, абзацу другого частини десятої, частин одинадцятої – п’ятнадцятої статті 4;       <…>  3) статті 7;    <…> Така редакція  залишає в Законі «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» для сфери захисту рослин вимоги наступних частин:  Статті 4. – частин 5, 11 та 15 :   5. Виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб’єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб’єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб’єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.   11. Плановий чи позаплановий захід щодо суб’єкта господарювання – юридичної особи має здійснюватися у присутності керівника або особи, уповноваженої керівником. Плановий чи позаплановий захід щодо фізичної особи – підприємця має здійснюватися за його присутності або за присутності уповноваженої ним особи. 15. При здійсненні заходів державного нагляду (контролю) посадові особи органів державного нагляду (контролю) зобов’язані використовувати виключно уніфіковані форми актів.  Статті 7 – частин 5, 7, 11:  5. Перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов’язані пред’явити керівнику суб’єкта господарювання – юридичної особи, її відокремленого підрозділу або уповноваженій ним особі (фізичній особі – підприємцю або уповноваженій ним особі) посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб’єкту господарювання копію посвідчення (направлення). Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб’єкта господарювання. Суб’єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред’явили документів, передбачених цією статтею. 7. На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п’яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу. 11. У разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк припису, розпорядження, рішення, іншого розпорядчого документа про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу нагляду (контролю), фінансові та адміністративні санкції, заходи реагування до суб’єкта господарювання, його посадових осіб не застосовуються.