Новини

ЗАКОНОПРОЄКТ №7264 ДОЗВОЛИТЬ МАКСИМАЛЬНО ЗМЕНШИТИ БЮРОКРАТИЧНЕ НАВАНТАЖЕННЯ НА АГРАРНИЙ БІЗНЕС

ЗАКОНОПРОЄКТ №7264 ДОЗВОЛИТЬ МАКСИМАЛЬНО ЗМЕНШИТИ БЮРОКРАТИЧНЕ НАВАНТАЖЕННЯ НА АГРАРНИЙ БІЗНЕС

Верховна Рада України 21 квітня ухвалила у першому читанні законопроєкт №7264 «Про внесення змін до деяких законів України щодо безперебійного виробництва та постачання сільськогосподарської продукції під час воєнного стану».

Документ було розроблено у тому числі з метою максимального зменшення бюрократичного навантаження на аграрний бізнес та задля спрощення фітосанітарних заходів при експорті, імпорті та переміщенні територією України сільськогосподарської продукції рослинного походження.

Зокрема, даний законопроєкт передбачає зміни до ряду законодавчих актів, у тому числі до Закону України «Про карантин рослин». Так, на період дії воєнного стану та протягом 90 днів з дати його завершення пропонується надати дозвіл відбирати зразки фахівцям приватних лабораторій із встановленням спрощеного порядку уповноваження приватних лабораторій (зменшується строк на рішення про уповноваження та кількість документів), а також спрощення фітосанітарних вимог при переміщенні продукції рослинного походження та дозвіл оформлення електронного фітосанітарного сертифіката.

Згідно з проєктом закону, лабораторія уповноважується на проведення огляду, відбору зразків та фітосанітарної експертизи (аналізів) у разі наявності акредитації відповідно до основних стандартів ISO/IEC 17025, ДСТУ ISO 17025 на проведення робіт з визначення фітосанітарного стану рослин і продукції рослинного походження у галузі застосування методів діагностики шкідливих організмів за одним або кількома видами аналізів (експертиз): ентомологія, мікологія, бактеріологія, фітогельмінтологія, вірусологія, гербологія.

Для уповноваження лабораторія направляє в електронній або паперовій формі до Держпродспоживслужби України пакет документів. Після цього, протягом восьми робочих годин приймається рішення про уповноваження на проведення фітосанітарної експертизи за одним або кількома видами та методами проведення аналізів та включення до Переліку фітосанітарних лабораторій.

«З огляду на зазначене, доречним буде відмітити, що проєкт Закону України №7264 тісно пов’язаний з чинною Постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2019 №1177 «Деякі питання реалізації Закону України «Про карантин рослин» в частині створення Реєстру та уповноваження Держпродспоживслужбою приватних лабораторій на здійснення експорту, проведення огляду в частині відбору зразків та фітосанітарної експертизи (аналізів). Пройшло вже більше двох років, але досі дана Постанова не реалізована по відношенню до лабораторій приватної форми власності. На зустрічі представників ФАУ з керівництвом Держпродспоживслужби 13 вересня 2021 року було визначено термін для створення ними Реєстру уповноважених лабораторій – початок нового маркетингового сезону, час необхідний був для промислового впровадження IAC. Тож нам лишається сподіватись, що створення Переліку фітосанітарних лабораторій, згідно з ПЗУ №7264 значно прискорить розгляд документів приватних фітосанітарних лабораторій для внесення їх в Реєстр уповноважених лабораторій», – зазначив президент Фітосанітарної асоціації України Олександр Божко.