Новини

Затримки в проходженні перевірок суден з українським зерном в Туреччині не пов’язані з процесом фумігації – ФАУ

Затримки в проходженні перевірок суден з українським зерном в Туреччині не пов’язані з процесом фумігації – ФАУ

19 листопада 2022 року закінчується дія «Зернової угоди», підписаної 22 липня у Стамбулі.

Згідно домовленостей, термін угоди складає 120 днів, по завершенню яких вона буде автоматично пролонгованою, якщо жодна із сторін не повідомить про наміри змінити або ж її розірвати.

Наразі подальша доля угоди залишається невизначеною, адже, з одного боку, ми чули нещодавні заяви Путіна щодо можливого обмеження напрямків вивезення зерна з України або їх закриття, якщо «встановиться достовірно» про спроби використання зернових коридорів «для терактів». ФСБ Росії навіть припустило, що вибухівка для нещодавнього підриву Кримського мосту могла бути відправлена морем за допомогою зерновоза. Наразі ФСБ Росії «з’ясовують» причини вибуху.

З іншого боку, станом на сьогодні вже понад 150 суден стоять біля берегів Туреччини в очікуванні на перевірку спеціальними інспекційними групами Спільного координаційного центру (СКЦ). Що є корінною причиною затримки перевірки суден, і що українська сторона, зі свого боку, робить для того, щоб вирішити цю проблему та пришвидшити проходження суден через «зерновий коридор»?

Фітосанітарна асоціація України, безумовно, не залишилась осторонь проблеми і звернулася до Міністерства інфраструктури України з проханням всебічно проаналізувати ситуацію та вжити необхідних заходів щодо з’ясування першопричин, котрі продовжують призводити до збільшення кількості суден, що очікують перевірки з боку СКЦ в морських портах Туреччини. Занепокоєння членів ФАУ викликали припущення окремих посадовців щодо затримок суден при проходженні огляду інспекційними групами СКЦ, висувались ймовірні причини затримок суден, пов’язані з фумігацією, а саме:

  • – залишок фосфіну в вантажних трюмах під час огляду;
  • – видача екіпажу засобів газоаналізу з простроченими строками дії;
  • – недостатня компетентність членів екіпажу судна щодо виконання наданих інструкцій по проведенню дегазації та застосування засобів індивідуального захисту.

Фактично, такі припущення можуть кваліфікуватись як загальна претензія всім фумігаційним компаніям у відповідальності за зрив процедури інспекції вантажів і утворення заторів при проходженні «Зернового коридору», з чим ми рішуче не можемо погодитись.

Зі свого боку, ФАУ має усі підґрунтя стверджувати, що вказані випадки по дотриманню інструкцій щодо поводження з фумігованим вантажем та використанням ЗІЗОД не носять системний характер. Так, наприклад, компанії- члени ФАУ чітко дотримуються вимог національного законодавства, міжнародних норм та кращих практик (Кодекс практики ФАУ), не допускають появи подібних випадків, свідчення чому можуть бути результати успішного проходження щорічних аудитів компаній з боку міжнародного органу по сертифікації на відповідність вимогам чинного законодавства та міжнародним нормам.

Що стосується дегазації і залишкової концентрації фосфіну під час перевірок, можемо стверджувати, що технологія дегазації фумігованих вантажів передбачає умови для безпечного вивантаження зерна з трюмів суден при дотриманні командою виданих їм інструкцій, але якщо ці інструкції порушувати дискреційними наказами, котрі вступають в протиріччя до міжнародних норм, ми можемо спіткати проблеми з безпечним проходженням інспекцій. Так, наприклад, капітанів суден перед перевіркою інспекційними групами СКЦ примушують підписувати документ «Declaration of readiness for vessel inspection» про необхідність вживання заходів для підготовки судна до інспекції, окремі вимоги яких не відповідають міжнародним нормам, таким як IMO 1264 «Recommendations on the safe use of pesticides in ships applicable to the fumigation of cargo holds» стосовно фумігації та послідуючої дегазації вантажу та штучно ускладнюють умови роботи комісії.

На наш переконливий погляд причина затримок з перевірками суден не лежить в площині діяльності фумігаційних компаній, діяльність яких відповідає законодавчим та нормативним вимогам, а відноситься, ймовірно, до організаційних питань, на які фумігаційні компанії не мають впливу.

Так, однією з найбільш обговорюваних та ймовірних причин затримок з перевіркою суден названо надто малу кількість інспекторів. Інспекційні групи, яких наразі працює лише три (раніше чотири), можуть теоретично перевіряти до 9 суден, а по факту ( 3-8 суден) при тому, що з портів «Одеса», «Чорноморськ» і «Південний» за добу виходить в середньому 7-8 суден. Як слідство, час інспекції суден виріс до 10-15 днів. Варто зазначити, що у перший тиждень роботи «зернового коридору» перевірка суден тривала п’ять-шість днів.

Затримки говорять про необхідність збільшити кількість інспекторів, аби задовольнити попит, проте Росія усіляко затримує надання своїх представників для формування додаткових інспекційних груп. Це опосередковано підтверджує і коментар заступника міністра інфраструктури України Юрія Васькова: «На цей час немає рішення всіх членів про збільшення кількості інспекцій, щоб уникнути подальшого скупчення суден, які очікують на перевірку».

В світлі останніх подій, ФАУ наприкінці вересня ініціювала початок серії зустрічей з першим заступником Міністра аграрної політики та продовольства України Тарасом Висоцьким щодо реалізації постанови Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2022 року №1029 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 1 квітня 2022 р. № 398», котра була прийнята задля створення додаткових опцій у порядку проведення фітосанітарних процедур з фумігації при експорті зернових з українських морських торговельних портів «Одеса», «Чорноморськ» і «Південний». Дана Постанова передбачає можливість проведення фумігації поза межами митної території України на вимогу країни-імпортера або власника вантажу і має на меті сприяти прискоренню інспектування експортних зернових вантажів.

Проведення фітосанітарних заходів поза межами митної території України, розробка алгоритму положень щодо видачі фітосанітарного сертифіката в умовах воєнного стану, у разі вимоги країни-імпортера щодо місця проведення фумігації, – це були основні успішно вирішені питання зустрічей з керівництвом Міністерства аграрної політики та продовольства України за участю представників Держпродспоживслужби України, Американської торгівельної палати в Україні, Європейської бізнес асоціації та іншими зацікавленими сторонами.

Нам залишається сподіватись, що реалізація постанови Кабінету Міністрів України № 398 від 1 квітня 2022 року та змінами, внесеними постановою № 1029 від 10 вересня 2022 року остаточно визначить, що дієві причини затримок з проходженням перевірок суден з експортним українським зерном в Туреччині не пов’язані з процесом фумігації.