Новини

Корупція військового часу – союзник ворога всередині країни

Корупція військового часу – союзник ворога всередині країни

Нещодавно минув рік, як ми прокинулися в іншій реальності, де в одну мить через немотивовану жорстокість і імперські амбіції сусідньої держави можна втратити свій дім, своїх близьких і віру в майбутнє, де вбивства і руйнування замінили наші звичні, повсякденні речі. Слово «війна» увійшло в нашу свідомість як ще один доказ того, що війна – це страшне слово, а ще страшніше те зло, яке воно означає, котре навіть уявити не можна в цивілізованому сучасному світі. Перед нами не просто російські загарбники, а військові злочинці, свідомі вбивці мирного населення. Але ми були незламними і героїчно вистояли, повсякчасно проявляючи велич та героїзм українського народу, котрий може миттєво об’єднатися і дати відсіч, самовіддано допомагати і ділитися останнім, інколи не до кінця усвідомлюючи, на що ми здатні, завдяки величезній мотивації захищати нашу батьківщину, наші надії жити в мирі.

Це дуже важка війна. Наше положення ускладнене тим, що маємо другий фронт війни, де ми боремося 31 рік нашої незалежності проти нашого внутрішнього ворога – корупції. Корупція військового часу є союзником ворога всередині країни, тому корумпований чиновник є ворогом, еквівалентним російському ворогу. Напередодні річниці російського вторгнення спалахнула низка корупційних скандалів серед чиновників органів державної виконавчої влади. Стало зрозуміло, незважаючи на війну, корупція в Україні нікуди не зникла, навпаки, війна створила додаткові можливості для незаконного збагачення. Військова агресія Росії не завадила людям спрямувати свої зусилля не на порятунок держави, а на власне збагачення. Здавалось, війна має згуртувати суспільство у протистоянні з ворогом, але правда в тому, що корупція війною не лікується. Війна може лише зробити це явище менш помітним, загнавши його в тінь, зробивши менш публічним, аби не спричинити обурення та розчарування в суспільстві та втрату довіри до державних інституцій та деморалізуючий вплив на військових, якщо не вжити заходів для припинення корупції та належного покарання винних. Корупція ніколи не сприяла військовій перемозі. Приховування зловживань чиновників різних рівнів і сфер справді може створити у частини суспільства ілюзію, що все під контролем. Що корупціонери кудись зникли, виїхали за кордон чи раптово прокинулася свідомість. Вірити в таку ілюзію приємно і зручно. Допомагає заспокоїти розум, знайти внутрішню рівновагу та впевненість. Формувати думку, що кожен працює заради благородної мети – перемоги над ворогом. Але це буде лише ілюзія та самообман, а у військовому протистоянні перемагають ті, хто здатний на самокритику. Він вміє бачити слабкі місця не тільки у ворогові, а й у собі. І здатний розпізнавати реальність такою, якою вона є.

Війна не виграється лише технічною перевагою чи патріотизмом. Її виграє ефективний державний апарат. Якщо значна частина державного апарату уражена корупцією, то це безпосередньо впливає на хід бойових дій і втрати на фронті, послаблює економіку, і без того ослаблену війною. Корупція створює негативне ставлення в суспільстві. Нівелює поняття справедливості та відповідальності. Викликає розчарування в іноземних партнерів. Корупція – потужний внутрішній ворог, який послаблює країну і віддаляє нас від перемоги, тому кожен розкритий випадок корупції є маленькою перемогою. Такою перемогою стало, згідно з інформацією Телеграм каналу «Одеса інфо», затримання посередника посадовців, котрі за відмову сплачувати «данину» погрожували максимально затягувати бюрократичні процедури. Так, співробітники СБУ поетапно задокументували два епізоди отримання майже 400 тис. у гривневому еквіваленті посередником, якого посадовці залучили для передачі хабарів. Встановлено, що за кожну тонну експортованої зернової продукції учасники схеми вимагали «данину» у розмірі 40 американських центів. 

У межах кримінального провадження СБУ задокументувала передачу посереднику чергового «завдатку». Наразі йому повідомлено про підозру за ч. 3 ст. 369-2 Кримінального кодексу України (зловживання впливом). Триває розслідування для встановлення всіх обставин злочину та притягнення винних до відповідальності.

У нас немає іншого виходу окрім перемоги, перемоги на усіх фронтах.

Олександр Божко