Новини

Озимі зернові культури на більшості посівних площ припинили вегетацію в доброму та задовільному стані

Озимі зернові культури на більшості посівних площ припинили вегетацію в доброму та задовільному стані

Як повідомляють експерти Інституту зернових культур НААН України, протягом більшої частини другої декади листопада на Дніпропетровщині відмічалася дещо прохолодніша, ніж зазвичай, без опадів погода. Середньодобові температури повітря в більшості часу на 2–5 °С були нижчі за норму, або близькі до неї і варіювали від +3,4 до -2,5 °С. Максимальна температура повітря в окремі дні звітного періоду підвищувалась до 4–6 °С тепла, поверхня ґрунту в цей час нагрівалась до 6–9 °С. Мінімальна температура повітря в найхолоднішу ніч (13 листопада) знижувалась по області до -3,8 °С, а на поверхні ґрунту та на висоті 2 см до 6 °С морозу.

На початку звітного періоду (11–12 листопада) середньодобова температура повітря перейшла через +5 °С в бік зниження, що засвідчило про припинення активної вегетації озимих культур, яке сталося на 8–10 діб раніше середніх багаторічних строків.

Опади протягом більшої половини другої декади листопада практично були відсутні. Лише місцями в окремих районах на заході та півночі області відмічались незначні дощі, де кількість атмосферної вологи склала близько 1 мм (до 7 % декадної норми). Середня відносна вологість повітря за звітний період була досить високою і становила 76–80 %. Запаси продуктивної вологи в шарі ґрунту 0–20 см по завершенні осінньої вегетації під пшеницею озимою після різних попередників на переважній території області були недостатні та незадовільні і знаходилися у межах 9–18 мм, лише на півдні та подекуди в центрі області достатні – 28–30 мм, в метровому шарі – 24–68 мм.

Аналіз стану посівів озимих зернових культур, який провели на початку зимового періоду показав, що рослини пшениці озимої, яку висівали по чорному пару в ранні (5–10 вересня) та оптимальні (15–25 вересня) строки, розпочали зимівлю маючи висоту 24–30 см і налічуючи в середньому 2,4–3,0 пагони кущіння; за пізньої сівби (5–15 жовтня) по цьому ж попереднику рослини мали висоту 16–19 см сформували в середньому 1,4–2,1 пагони.

Пшениця озима, яку висівали після непарових попередників, характеризується дещо меншим рівнем розвитку порівняно із рослинами, розміщеними по чорному пару. Так, за раннього та оптимального строку сівби (5–25 вересня) середня висота рослин становить 22–25 см, а кількість пагонів сягає 1,8–2,4 шт./рослину. Пшениця озима, яку висівали 5–15 жовтня, на даний час знаходиться на початковому етапі фази кущіння, рослини налічують в середньому 1,0–1,5 пагони та мають висоту 14–17 см. Визначення вмісту розчинних вуглеводів у рослинах пшениці озимої по завершенні осінньої вегетації показало, що їх кількість залежно від попередника становила у листках від 11,9 до 15,5 %, у вузлах кущіння – 21,8–24,8 %.

Таким чином, восени 2020 р. озимі зернові культури на більшості посівних площ припинили вегетацію в доброму та задовільному стані, який в подальшому буде залежати від погодних умов у найближчій перспективі та рівня загартування рослин.