Новини

Польські фермери протестують проти безконтрольних поставок українського зерна

Польські фермери протестують проти безконтрольних поставок українського зерна

Сьогоднішній візит президента Володимира Зеленського до Польщі може зіштовхнутися з труднощами через погрози його зриву фермерами, котрі виступають проти неконтрольованого імпорту зернової продукції з України. 

Повномасштабне російське військове вторгнення, гальмування морських торгівельних шляхів Чорним морем, підняло питання пошуку інших шляхів експорту зерна, аби не допустити підвищення ризиків всесвітньої продовольчої кризи. Однією з країн, яка запропонувала свою територію для транзиту українського зерна до морських портів Європи, стала Польща. Як виявилось, транзит українського зерна через територію Польщі породив певні негативні тенденції, котрі в майбутньому можуть кинути тінь на українсько-польські відносини. Потік зерна через територію Польщі призвів до того, що до країни за минулий рік надійшло, за інформацією польського Мінагрополітики, 2,152 млн. тонн зерна з України, а це більш як у 50 разів вищий показник порівняно з 2021 роком. Безумовно, така кількість продукції відобразилась на цінах, на польських фондових біржах ціна на  пшеницю, наприклад, впала вдвічі. Це стало одним із наслідків дії положення, за яким з червня минулого року ЄС погодився на щорічну лібералізацію тарифів у торговельних відносинах з Україною. Відкриття ринку ЄС для українського зерна призвело до різкого збільшення його імпорту в Польщі та перенасичення окремих європейських ринків. Як результат – минулого тижня прем’єр-міністри Польщі, Словаччини, Угорщини, Румунії та Болгарії направили листа до Європейської комісії, в якому зазначили, що канали, призначені для доставки української продукції до пунктів призначення, не працюють так, як очікувалося, частина продукції «осідає» всередині їх країн. Вони звернулися до Брюсселя з проханням розглянути можливість термінової закупівлі 27 країнами-членами Союзу надлишків продукції, а також виділити кошти для якнайшвидшого розвитку транспортної та складської інфраструктури.

Як стало відомо, польські фермери протестують не скільки проти українського зерна, як проти того, як воно, згідно з політикою влади, «затримується» у польських зерносховищах, замість того, щоб територія Польщі використовувалась для транзиту українського збіжжя.

Поки невідомо, яке рішення щодо цієї ситуації прийме Брюссель і як це вплине на наміри України надалі реалізовувати постачання зерна на світові ринки у тому числі через країни Європи.

Важливо, щоб вирішення проблеми враховувало взаємні інтереси, не загострюючи відносини між Польщею та Україною, інакше цим неодмінно скористається російська влада, котра марить про кризу у відносинах України та Польщі. Нинішній візит до Польщі Володимира Зеленського – чудова можливість врегулювання виниклої ситуації.