Новини

Тепла погода сприяла активній життєдіяльності фітофагів у озимих та позитивно вплинула на їх розвиток

Тепла погода сприяла активній життєдіяльності фітофагів у озимих та позитивно вплинула на їх розвиток

Тепла та переважно сонячна погода звітного періоду була сприятливою для активної життєдіяльності фітофагів у озимих культурах та позитивно вплинула на їх розвиток.

Як повідомляють експерти Держпродспоживслужби, повсюди у посівах озимих зернових колосових культур розвиваються та в допороговій чисельності шкодять хрестоцвіті блішки, злакові мухи (шведські, гессенська, чорна пшенична, опоміза), попелиці, цикадки. Рослини озимих колосових культур здебільшого знаходяться у фазах сходи – 3-й листок, початок кущення. В степових, подекуди лісостепових областях у посівах озимої пшениці, розміщених здебільшого після стерньових попередників, личинки хлібного туруна (жужелиці) за чисельності 0,5-2 екз. на кв.м пошкодили 2-4% рослин. Також, у посівах розвиваються та живляться гусениці озимої совки, які чисельністю 0,3-2 пошкодили до 3% рослин. Подекуди на ранніх загущених посівах озимих пшениці та ячменю відмічається слабкий розвиток борошнистої роси, септоріозу, гельмінтоспоріозу, кореневих гнилей.

За порогової чисельності личинок туруна у фази сходи – 3-й листок озимої пшениці 1-2, початок кущення 2-3 і більше та 2-3 екз. на кв.м гусениць озимої совки проводять крайові або суцільні обробки посівів дозволеними до використання інсектицидами. Проти хвороб за необхідності (у фазу кущіння) рослини оздоровлюють а рекомендованими фунгіцидами.

Суха тепла погода сприяла інтенсивному розвитку хрестоцвітих блішок на озимому ріпаку, за чисельності 1-3, макс. 4-5 екз. на кв.м (Житомирська, Луганська, Черкаська обл.) пошкодили 2-8% рослин у слабкому та середньому ступені. Несправжні гусениці ріпакового пильщика пошкодили до 10% рослин за чисельності 0,5-2 екз. на кв.м. Осередково шкодять ріпаковий листкоїдкапустяна попелиця, гусениці озимоїлистогризучих совок та біланів. На 5-10% площ культури альтернаріозомпероноспорозомфомозом, осередково циліндроспоріозом охоплено 1-10% рослин (Запорізька, Кіровоградська обл.). Локалізують вогнища шкідників у посівах ріпаку за надпорогової чисельності через обприскування дозволеними інсектицидами, а за наявності інфекції – фунгіцидами.

Через сприятливі погодні умови та достатню кормову базу повсюди створилися передумови зростання щільності популяції мишоподібних гризунів, ріст чисельності та міграція яких спостерігається повсюди. На гектарі озимих ріпаку, подекуди пшениці, жита та ячменю нараховується 1-3 жилих колоній. У багаторічних травах, неорних землях, полях після кукурудзи, соняшнику, овочевих культур гризунами за чисельності 1-3, макс. 5-6 (Вінницька, Закарпатська, Запорізька, Полтавська, Харківська, Херсонська, Чернівецька, Чернігівська обл.), колоній гризунів на гектарі (багаторічні трави) в кожній 4-7 жилих нір.

“Першочерговим в обмеженні чисельності гризунів – вчасна та якісна зяблева оранка. Збереження сходів озимих культур забезпечує своєчасне виявлення та знешкодження гризунів у разі 3-5 і більше жилих колоній на гектарі проводять обробки дозволеними до використання родентицидами”, – вважають у Держпродспоживслужбі.