Новини

Україні потрібен перехідний період для відмови від використання хлорпірифосу

Україні потрібен перехідний період для відмови від використання хлорпірифосу

Українській владі та бізнесу не варто приймати радикальні та швидкі рішення відносно зниження допустимих норм залишків хлорпірифосу у сільгосппродукції, адже вони не дадуть результату. Потрібен чіткий перехідний період. Таку думку 15 грудня в ході онлайн-конференції «Страсті за хлорпірифосом», організованої ІА «АПК-Інформ», висловив Владислав Седик, президент Фітосанітарної асоціації України.

«Я розумію, що ми повинні відмовлятися від використання пестицидів другої групи токсичності, так само як і те, що ми маємо виконувати вимоги Євросоюзу, щоб і надалі постачати туди свою сільгосппродукцію. Питання є лише відносно того, як саме приймається це рішення, і як стимулювати сільгоспвиробників, щоб вони дотримувалися цих вимог. У 2020 р. в Україні ринок хлорпірифосу склав близько $27 млн. Це величезні гроші. Якщо говорити про площу, на якій застосовувався цей препарат, то вона сягає 3 млн га. І це досить велика площа для цього пестициду. Взяти хоча б одну культуру – ріпак, площа якого в 2020 р. в країні перевищила 1 млн га, то близько 700 тис. га були оброблені цим препаратом», – зазначив він.

Президент ФАУ переймається питанням – що буде, коли МОЗ затвердить зниження допустимих норм залишків хлорпірифосу у сільгосппродукції до 0,01 ppm? Адже, як йдеться у Законі України «Про пестициди та агрохімікати», всі препарати, які зареєстровані, – дозволені до використання.

«Може вийти розбіжність між діючим законодавством та прийнятими нормами Міністерства охорони здоров’я. Заборонити, або скасувати реєстрацію препарату – не вихід, а внесення змін до реєстраційних даних – додаткові фінансові та часові витрати, яких ніхто не захоче. Також викликає питання – як в українських реаліях буде відбуватися контроль? Різкої відмови від використання хлорпірифосу бути не може», – додав В.Седик.