Новини

Фітосанітарний стан (за інформацією Держпродспоживслужби)

Фітосанітарний стан (за інформацією Держпродспоживслужби)

Згідно даних Держпродспоживслужби, станом на початок травня скрізь озимі та ярі зернові колосові культури заселяють та пошкоджують хлібні блішки, п’явиці, попелиці, злакові мухи, цикадки, надпорогову чисельність яких регулюють захисними заходами. Ними на 5-20% обстежених площ озимих та 2-16, макс. 42% площ ярих колосових культур пошкоджено 2-15, осередково до 24% рослин (ярий ячмінь, Черкаська обл.). Подекуди в господарствах Черкаської області личинками ярої мухи за чисельності 0,5 екз. на кв.м пошкоджено до 3% рослин ярої пшениці на 1% обстежених площ.

Клоп шкідлива черепашка перелітає у посіви зернових культур у Степу, подекуди центральних та південних областях Лісостепу, але у зв’язку з нічним пониженням температурного режиму він перебуває у нижніх ярусах травостою, у вузлах кущення рослин, щілинах під грудочками ґрунту. В крайових смугах озимини зазначених зон враховується 0,2-1 екз. на кв.м. Мають місце перші пошкодження рослин (1%). Також відмічено початок міграції у посіви озимих зернових переважно у крайові смуги імаго елії гостроголової за чисельності 0,2 екз на кв.м. Міграція клопів продовжується. Заселення посівів шкідником буде розтягнутим в часі, цьому сприяють різкі коливання температури повітря.

За чисельності 2-4 перезимувалого клопа на кв.м посіви захищають дозволеними до використання інсектицидами, що ефективно проти супутніх фітофагів зернових культур.

Повсюди агрокліматичні умови звітного періоду сприяли розвитку хвороб озимих та ярих зернових культур. На 7-20% обстежених площ борошнистою росою, септоріозом, подекуди гельмінтоспоріозом, іншими плямистостями, бурою листковою іржею, кореневими гнилями уражено 2-10, осередково 12-15% (Київська, Черкаська обл.) рослин озимих. У посівах ярих пшениці та ячменю кореневими гнилями уражено до 2% рослин (Волинська, Тернопільська обл.), смугастою плямистістю – 4,6% рослин (Черкаська обл.), ринхоспоріозом – 3% рослин (Кіровоградська обл.). У господарствах Рівненської області на ярому ячмені відмічено прояв гельмінтоспоріозу.

Оздоровлюють посіви під час виходу рослин у трубку за інтенсивності ураження плямистостями 1%, септоріозом листя 5% через обприскування відповідними фунгіцидами.Вибір препаратів здійснюється з огляду на спектр захисної дії їх та домінуючу хворобу.

Триває заселення посівів гороху бульбочковими довгоносиками, які за чисельності 1-3 екз. на кв.м слабко пошкодили до 8% рослин культури на 8-20% обстежених площ. За наявності 10-15 жуків на кв.м слід захищати посіви інсектицидами. Дещо більше поширення мають піщані мідляки, які обліковувалися на 6-25, макс. 64% обстежених площ (Кіровоградська обл.), за чисельності 1-2 екз. на кв.м.

Багаторічні трави (конюшину, люцерну, еспарцет) повсюдно продовжують заселяти бульбочкові довгоносики, конюшиновий насіннєїд-апіон, горохова попелиця, клопи, які пошкодили 10-30% рослин у слабкому ступені. В Одеській області відмічено слабкий літ лучного метелика. Шкідником заселено 10% площі, за чисельності 1-2 екз. на 50 кроків.

У бурякосійних областях жуки бурякових довгоносиків (звичайного і сірого) заселяють плантації цукрових буряків. У крайових смугах за чисельності 0,1-1,5 екз. на кв.м фітофаги пошкодили 2-5% рослин культури (Вінницька, Волинська, Полтавська обл.). Також на сходах буряків живляться бурякові блішкикрихітка, подекуди піщаний мідляк.

Скрізь в посівах озимого ріпаку відмічається шкодочинність ріпакових прихованохоботників (насіннєвийстебловий), квіткоїдахрестоцвітих блішокклопів,де ними пошкоджено 2-19% рослин у слабкому ступені. Подекуди посіви культури заселяє та пошкоджує оленка волохата, триває літ біланів.

Альтернаріозомфомозомбактеріозом коренівпероноспорозом уражено 1-7, осередково 11-16% (Черкаська обл.) рослин озимого ріпаку на 8-40% обстежених площ. В господарствах Волинської області білою гниллю уражено до 7% рослин на 18% обстежених площ. У Дніпропетровській області білою плямистістю уражено до 4% рослин культури на 45% площ.

Рослинам соняшнику завдають шкоди cірий буряковий та південний довгоносики (переважно заселені прикрайові смуги), які за чисельності 0,1-1, в осередках Вінницької області до 1,5 екз. на кв.м пошкодили 1-4, макс. до 10% рослин у слабкому ступені. Піщаним мідляком на 5-10% обстежених площ, за чисельності 0,5-1 екз. на кв.м пошкоджено до 2% рослин у слабкому ступені.

Повсюди ранню капусту, редискуінші хрестоцвіті культури заселяють та пошкоджують хрестоцвіті блішки, триває літ та відкладання яєць капустяною, на цибулі – цибулевою мухами.

В садах скрізь пошкоджують листки і квітки дерев плодові довгоносики, листокрутки, попелиці, листоблішки, кліщі, осередково білан жилкуватий, золотогуз, шовкопряди. В південних районах Одеської області розпочався літ метеликів яблуневої плодожерки І покоління. На сприйнятливих сортах яблуні триває ураження молодих листочків борошнистою росою (5-11% дерев, 4-9% розеток). На персику триває розвиток кучерявості листя (4-12% дерев, 2-8% листків), на абрикосі та вишні досить інтенсивного поширення набув моніліоз (6-10% дерев).

В Одеській області продовжується літ метеликів гронової листовійки І покоління та відкладання ними яєць. Шкідником заселено 5% обстежених площ. Мілдью винограду уражено 2% площі, 1% кущів та 1% листків за розвитку хвороби 0,1%. Плодоносні (після цвітіння) й виноградні насадження проти комплексу шкідників і хвороб обприскують сумішами дозволених інсектицидів та фунгіцидів.

У господарствах постійно здійснюється фітосанітарний нагляд за посівами.