Новини

Фітосанітарний стан сільськогосподарських рослин на 26 серпня

Фітосанітарний стан сільськогосподарських рослин на 26 серпня

Скрізь у посівах зернової кукурудзи продовжується розвиток та шкідливість гусениць стеблового (кукурудзяного) метелика. В південних та південно-східних областях Степу відмічається літ метеликів другого покоління. Гусениці фітофага першого покоління за чисельності 0,8-2 екз. на рослину пошкодили 5-18% рослин та 1-6% качанів у Закарпатській, Київській, Луганській, Одеській, Миколаївській, Сумській, Харківській та Херсонській областях.

Також в Степу, Лісостепу, осередково Поліссі живляться гусениці бавовникової совки, які за чисельності 1-2 екз. на рослину пошкодили 3-18% рослин. Повсюди у посівах кукурудзи гельмінтоспоріозом охоплено5-25% рослин у Волинській, Закарпатської, Івано-Франківській, Львівській, Рівненській, Одеській, Полтавській, Сумській, Тернопільській, Чернівецькій, Чернігівській областях.

Зниження температури повітря, короткочасні та зливові дощі, призвели до збільшення розповсюдженості пухирчастої сажки, якою уражено 1-7% качанів. Летючою сажкою охоплено 0,5-5% рослин. Осередково в Закарпатській області рослини культури уражено іржею. В господарствах Волинської, Кіровоградської, Одеської, Полтавської, Тернопільської та Черкаської областей на качанах пошкоджених листогризучими совками і стебловим метеликом відмічають початок розвитку фузаріозу (2-12% рослин), бактеріоз –2% у Волинській області. 

У Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій, Івано-Франківській, Луганській, Одеській та Херсонській областях відмічено поодинокий вихід хлібної жужелиці з літньої діапаузи. На полях із-під зернових колосових культур, під купками соломи чисельність шкідника становить 0,3-1екз на кв.м. Погодні умови не сприяють активному виходу шкідника.

У Київській, Кіровоградській, Хмельницькій областях на сходах озимого ріпаку в крайових смугах полів відмічено поодиноке заселення хрестоцвітними блішками танесправжніми гусеницями ріпакового пильщика, які в допороговій чисельності пошкодили2-5% рослин (Кіровоградська обл.). Знешкоджують хрестоцвітних блішок, за чисельності 3-5 екз. на кв.м за сухої погоди, t>15 0С дозволеними до використання інсектицидами.

У посівах сої триває розвиток та живлення павутинного кліща, яким заселено2-17, макс. 30% рослин у Херсонській області. Тютюновим трипсом, попелицями заселено 3-15% рослин,гусеницями листогризучих совок та акацієвої вогнівки пошкоджено 2-5% рослин культури. Аскохітозом, септоріозом, пероноспорозом, церкоспорозом, іржею, бактеріальним опіком, осередково фузаріозом, жовтою та зморшкуватою мозаїкою охоплено 2-10, макс. 16-25% (септоріоз- Київська, Львівська; церкоспороз-Сумська обл.) рослин.

Посіви цукрових буряків Лісостепу та Полісся продовжують хворіти на церкоспороз, яким уражено 10-40% рослин (Вінницька, Київська, Рівненська, Сумська, Івано-Франківська Тернопільська обл.). На 2-8% рослин проявились борошниста роса, альтернаріоз, рамуляріоз, фомоз. Вірусні мозаїка та жовтяниця охопили 2-22% рослин у Чернівецькій областях. Переважно на гібридах іноземної селекції 2-8% коренеплодів уражено паршею звичайною, хвостовою гниллю, дуплистістю. В посівах культури в осередках залишаються шкідливими гусениці підгризаючих та листогризучих совок, лучного метелика, подекуди посіви заселяють та шкодять бурякові листкова попелиця, мінуюча муха, клопи.

У посівах соняшнику фомозом уражено 3-30% рослин (Волинська,  Вінницька, Закарпатська, Київська, Львівська, Рівненська, Кіровоградська, Миколаївська, Полтавська, Сумська, Тернопільська, Харківська, Хмельницька, Чернігівська, Черкаська обл.). Іржа проявилася на 4-14% рослин у Луганській, Полтавській, Харківській, Черкаській областях. 4-28% рослин хворі на пероноспороз, альтернаріоз, аскохітоз, септоріоз. Фомопсис уразив 3-25% рослин у Волинській, Рівненській областях, соняшниковий вовчок 2-16% рослин у Запорізькій області. На кошиках, стеблах, коренях 2-24% рослин поширюються біла та сіра гнилі. Подекуди посіви заселяють та пошкоджують геліхризова попелиця, переважно в степовій та лісостеповій зонах соняшникові вогнівка, шипоноска, клопи, гусениці совок озимої, бавовникової, гамми, капустяної, лучного та стеблового (кукурудзяного) метеликів.

Гусениці підгризаючих совок (ІІ-V віку) осередково відмічаються на полях під озимину, на просапних культурах, де ними за чисельності 0,5-2 екз. на кв.м пошкоджено до 5% рослин. Продовжується літ метеликів та відкладання ними яєць. Культивація парів та випуск трихограми зменшують кількість шкідників та загрозу пошкодження посівів.

Саранові стадні (прус італійський) та нестадні (блакитно крила кобилка, коники) завершують свій розвиток на пасовищах, неугіддях, узбіччях доріг, багаторічних травах. Відбувається спарювання комах та відкладання яєць самицями. Утворення куліг та зграй дорослих комах стадних видів і пошкодження сільськогосподарських культур не спостерігається.   

Мишоподібні гризуни повсюдно виявляються на стерні, багаторічних травах, неорних землях, просапних культурах у Волинській, Київській, Одеській, Тернопільській, Харківській та Херсонській областях за чисельності 1-3 колоній на гектарі в колонії – 2-6 жилі нори. Надалі очікується зростання чисельності та шкідливості гризунів, зокрема, в багаторічних травах, просапних культурах та озимині.

В господарствах постійно здійснюється фітосанітарний нагляд за посівами.

За оперативною інформацією наданою Головними управліннями Держпродспоживслужби в областях про хід робіт із захисту рослин на  26 серпня  2021 року забезпеченість сільгосппідприємств засобами захисту рослин для проведення робіт із захисту посівів сільськогосподарських культур становить   38,4 тис. тонн, в тому числі – 23,6 тис. тонн гербіцидів.

У господарствах всіх форм власності тривають роботи із проведення захисту сільськогосподарських культур від шкідників, хвороб і бур’янів. На даний час оброблено понад 39,8  млн. га сільгоспугідь.

Найбільше оброблених площ в Одеській, Хмельницькій, Вінницькій,  Полтавській, Запорізькій,  Житомирській та Сумській областях.

Всього оброблено сільгоспугідь:

               від бур’янів  –  19,3 млн. га;

               від шкідників – 10,1 млн. га;

               від хвороби – 10,4 млн. га.

Крім того проведено дисикацію на посівах на площі понад 208 тис.га.

За даними Держпродспоживслужби