Новини

Фітосанітарний стан сільськогосподарських рослин (18 листопада 2021 року)

Фітосанітарний стан сільськогосподарських рослин (18 листопада 2021 року)

Упродовж звітнього періоду сонячна погода змінювалась на хмарну з опадами. Подекуди спостерігався туман, крижаний туман, паморозь. Скрізь у ранкові години відмічено заморозки 0–8°С. Значні амплітуди добової температури повітря були сприятливими для загартування рослин і обумовлювали формування достатньої їх морозостійкості. Вегетаційні процеси відбувались переважно за рахунок денних температур. В східних областях відмічено припинення вегетації озимих культур та багаторічних трав. Уповільнився розвиток грунтоживучих шкідників та хвороб, завершили живлення листогризучі та сисні шкідники на зимуючих культурах.

Шкідливість гусениць озимої совки відмічали на 10-66% обстежених площ озимих зернових і ріпаку. Де вони, за чисельності 0,3-2 екз. на кв.м, пошкодили 0,5-8% рослин озимих культур (Київська, Дніпропетровська, Кіровоградська обл.).

Повсюди на 3-32% посівів озимої пшениці, за чисельності 0,3-2 екз. на кв.м, поволі триває живлення личинок хлібної жужелиці. Різновікові личинки (1-3 віків) пошкодили 2-9% рослин. За надпорогової чисельності (2-3 і більше личинок жужелиці, гусениць озимої совки на кв.м) та температури повітря не нижче +5°С озимі зернові у фазу кущіння захищають обприскуванням дозволеними препаратами.

На 3-25% обстежених площ в усіх агрокліматичних зонах, особливо в західних областях борошнистою росою, септоріозом, кореневими гнилями охоплено 1-8% рослин озимих пшениці. У Закарпатській, Кіровоградській та інших областях іржею уражено 2-3% рослин озимих зернових. 1-7% рослин озимомого ячменюуражено гельмінтоспоріозом та ринхоспоріозом.

На озимому ріпаку скрізь виявляли альтернаріоз, борошнисту росу, фомоз, пероноспороз та білу плямистість на 2-7% рослин. В посівах озимого ріпаку розвиток комплексу хвороб стримується проведенням обробок фунгіцидами.

На озимих зернових заселення мишоподібнимими гризунами переважно крайове від поодиноких нір до 1-3, макс. 4 колонії на гектарі у Луганській, Запорізькій областях. На озимому ріпаку обліковують 1-3, макс. 5 (Запорізька, Чернівецька, Тернопільська обл.) колоній на гектарі з 3-6 жилими норами. На  площах багаторічних трав, неугіддь, лісосмуг, неорних землях обліковують 2-5, макс.6-7 (Донецька, Херсонська, Київська обл.) жилих колоній на гектарі з 2-15 норами. Осередки розвитку мишоподібних гризунів локалізовано. За видовим складом мишоподібних гризунів переважають звичайна та гуртова полівки. В південних областях зустрічалися курганчикові миші.

Рекомендуємо регулярно проводити моніторинг сільськогосподарських угідь та при наявності 3-5 і більше жилих колоній на гектарі провести захисні заходи проти гризунів дозволеними та рекомендованими родентицидами, враховуючи видовий склад гризунів.

У господарствах постійно здійснюється фітосанітарний нагляд за посівами озимих зернових та ріпаку.