Новини

Фітосанітарний стан сільськогосподарських рослин (2 грудня 2021 року)

Фітосанітарний стан сільськогосподарських рослин (2 грудня 2021 року)

За даними Держпродспоживслужби, скрізь на 6-23% обстежених площ борошнистою росою, септоріозом, гельмінтоспоріозом, кореневими гнилями охоплено 1-6% рослин озимих пшениці, ячменю та жита.

На озимому ріпаку альтернаріозом, пероноспорозом, борошнистою росою, білою плямистістю, фомозом уражено 2-8% рослин. Бактеріоз та кореневі гнилі виявляли на 7-13% площ та 4-9% рослин озимого ріпаку (Житомирська, Кіровоградська обл). Інфекційний запас вищезгаданих хвороб зберігатиметься до встановлення сприятливих для їх розвитку погодних умов.

В Одеській, Миколаївській та деяких лісостепових областях на озимій пшениці по стерньових попередниках відмічали малоактивне живлення личинок хлібної жужелиці (туруна), якими пошкоджено всередньому 1-5% рослин озимини.

Скрізь на озимих зернових та ріпаку триває розселення мишоподібних гризунів, де обліковують від поодиноких нір до 1-4 колоній на гектарі з 2-6 жилими норами. Гризунами пошкоджено 1-2% рослин. Переважна більшість площ садів, полів після просапних культур і багаторічних трав заселені 1-5 колоніями гризунів з 1-8 жилими норами. На неугіддях, лісосмугах, неорних землях ураховують 1-6 колоній на гектарі з 2-11 жилими норами. За видовим складом переважають полівки, в Степу обліковували курганчикових мишей, лісову та жовтогорлу. За потреби в господарствах проводять профілактичні та локалізуючі заходи захисту.

У зниженні чисельності мишоподібних гризунів, зокрема полівок, важливу роль відіграє система запобіжних заходів. Знешкодження в першу чергу досягається вчасною та якісною зяблевою оранкою, яка руйнує нори і знищує кормову базу, при цьому гине або травмується третина дорослих і всі молоді особини гризунів. Наявність 3-5 і більше жилих колоній на гектарі посіву свідчить про загрозу пошкоджень рослин та необхідність захисту шляхом застосування родентицидів.

У Черкаській, Кіровоградській, Чернівецькій областях проведено огляд збереження посівного матеріалу ярого ячменю – 30 тонн, соняшнику – 190 т, озимої пшениці -34 т. Комірних шкідників не виявлено.