Новини

Фітосанітарний стан сільськогосподарських рослин (27 січня 2022 року)

Фітосанітарний стан сільськогосподарських рослин (27 січня 2022 року)

За даними Держпродспоживслужби, озимі культури та багаторічні трави станом на 27 січня знаходилися у стані зимового спокою. Чергування холодної морозної погоди з відлигами, опади у вигляді дощу та мокрого снігу, подекуди затоплення нір талою водою, викликало порушення терморегуляції мишоподібних гризунів, що в свою чергу негативно вплинуло на їх життєдіяльність.

За даними моніторингу, проведеного спеціалістами управлінь фітосанітарної безпеки в областях встановлено, що у посівах озимої пшениці та ріпаку заселення мишоподібними гризунами становило 12-61%, за середньої чисельності 1-3, осередково 4 жилих колоній на гектар у господарствах Запорізької області.

Незначне збільшення чисельності шкідника спостерігалось у посівах багаторічних трав, неорних землях та садах. Так, на 10-56% обстежених площ обліковували 2-5, макс. 6 (Донецька обл.) жилих колоній на гектар, з 4-8 жилими норами в кожній.

По видовому складу на площах зайнятих під озиминою переважала полівка звичайна, менш поширені – миша польова, миша лісова. В степових областях у прикрайових смугах зернових обліковували курганчикові миші.

У подальшому загроза підвищення чисельності та шкідливості мишоподібних гризунів, передусім в озимині ймовірна в разі стійкого снігового покриву, під яким за наявності достатньої кількості корму гризуни продовжують розмноження. За установлення навіть нетривалого поліпшення умов життя, завдяки біологічній особливості до високої плодючості та спроможності до швидкої зміни фізіологічного стану, популяція гризунів поступово буде відновлювати свою чисельність.

Відбір монолітів озимих культур для визначення життєздатності рослин та їх відрощування, в тому числі і за експрес-методами, проведеними спеціалістами управлінь фітосанітарної безпеки в рекомендовані строки засвідчують високу життєздатність рослин озимих пшениці, тритикале та жита (відростають 92-98%  рослин). Рослини перебувають у фазах 3-й листок – кущіння, при їх відрощуванні мають добру регенераційну здатність (Луганська, Хмельницька, Черкаська обл.). 

Скрізь продовжується обстеження зерносховищ і складських приміщень, перевірка зерна і зернопродуктів на наявність комірних шкідників. Так, в окремих партіях фуражного зерна у Вінницькій області виявлено комірного довгоносика, зернову міль та борошняного кліща, за чисельності1-2 екз. в 1 кг зерна, що вимагає його знезараження через фумігацію дозволеними препаратами для боротьби зі шкідниками запасів.