Новини

Фітосанітарний стан сільськогосподарських рослин (7 липня 2022 року)

Фітосанітарний стан сільськогосподарських рослин (7 липня 2022 року)

За даними Держпродспоживслужби, погодні умови в Україні станом на 7 липня сприяли живленню, розмноженню та шкідливості фітофагів, але були малосприятливими для розвитку наявних хвороб у посівах сільськогосподарських, плодових та овочевих культур. 

У Степу, подекуди Лісостепу в посівах озимих та ярих зернових колосових культурпродовжується харчування личинок старших віків та молодих клопів (окрилилось 8% в Одеській та 78% у Запорізькій обл.) шкідливої черепашки. Чисельність шкідливих стадій фітофага становить 0,5-2, осередково на необроблених посівах у Запорізькій області обліковують до 5 екз. на кв.м. Молоді клопи інтенсивно живляться зерном для накопичення поживних речовин. Разом з тим, у колосках живляться хлібні жуки та жужелиця, які на 6-18, макс. 60% обстежених площ за чисельності 0,5-2 екз. на кв.м пошкодили від 1 до 8% колосків. Злакові попелиці за огрубіння рослин закінчують свій розвиток та живлення. Чисельність фітофагів складає від 5 до 12 екз. на рослину за заселення 4-12% рослин. З огрубінням зерна попелиці перелітають на злакові бур’яни. Пшеничний трипс майже на всіх обстежених площах у крайових смугах полів живиться на 2-12, макс. 18% рослин (Хмельницька обл.).

Повсюди агрокліматичні (підвищена температура та низька відносна вологість повітря) умови звітного періоду в посівах озимих та ярих колосових культур стримували розвиток та поширення хвороб на колосі. Зокрема, фузаріозом на 3-15, макс. 39% обстежених площ, уражено 0,5-5 (Волинська, Дніпропетровська, Івано-Франківська, Львівська, Одеська, Рівненська, Тернопільська обл.), макс. 7% колоса у Волинській області; септоріозом – на 3-20, макс. 60% площ, 0,3-6 (Вінницька, Дніпропетровська, Закарпатська, Львівська, Миколаївська, Одеська, Рівненська, Тернопільська, Чернівецька та Чернігівська обл.), макс. 15-30% колосків у Волинській області; осередково оливковою плісенню – 1-10, макс. 29% площ, 0,3-3 (Закарпатська, Одеська, Тернопільська, Черкаська обл.), макс. 10 (оз. пшениця) та 15-40% (жито) колосків у Київській та Волинській областях; альтернаріозом – 12-15% площ, 0,5-3% колосків у Волинській та Тернопільській областях; бактеріозом – 0,2-1% колосків озимої пшениці та аскохітозом 6-8% колосків ярого ячменю у Тернопільській області. У Волинській області у посівах жита на 2-5% колосків виявлено ріжки, у посівах озимої пшениці на 1-3% колосків чорний зародок. Летючою й твердою сажками подекуди охоплено 0,01-0,5, макс. 2% колосків пшениці та ячменю. В західних та північних областях Полісся на вівсі виявлено червоно-буру плямистість, у Волинській області корончасту іржу (80 га, 4-7% рослин). Ураженість хворобами зменшують збиранням у стислі строки прямим комбайнуванням та доведенням зерна до відповідних кондицій.

Повсюди триває літ стеблового (кукурудзяного) метелика, відкладання ним яєць (на рослину по 1-2 яйцекладки), відродження та живлення гусениць на 1-3% (Вінницька, Дніпропетровська, Житомирська, Запорізька, Одеська, Полтавська, Чернівецька, інших обл.) заселених рослин кукурудзи. У Дніпропетровській, Запорізькій, Одеській, Полтавській областях гусеницями бавовникової совки на 2-27% обстежених площ кукурудзи пошкоджено 1-3% рослин за чисельності 1 гусениця на кожну. За наявності понад 18% рослин з яйцекладками або 6-8% рослин з гусеницями стеблового метелика та бавовникової совки І-ІІ віків посіви обприскують дозволеними до використання інсектицидами. Повсюди розвиваються та шкодять попелиці, трипси, блішки, які на 6-50% обстежених площах пошкодили 2-10, макс. 22% рослин (попелиці – Кіровоградська обл.).У посівах кукурудзи Миколаївської, Полтавської та Тернопільської областей на 10-26% обстежених площ, 1-5% рослин охоплено гельмінтоспоріозом, осередково у господарствах Полтавської області1% рослин уражено пухирчастою сажкою (стеблова форма). У Черкаській області 1-3% рослин уражено септоріозом.

Достигаючі боби гороху пошкоджують личинки горохового зерноїда, галиці, гусениці плодожерки, попелиця, набувають поширення антракноз, аскохітоз, осередково пероноспороз, іржа, кореневі гнилі. Відростаючі багаторічні трави заселяють клопи, совки, бульбочкові довгоносики, попелиці. Рослини хворіють на буру плямистість.

Повсюди у посівах сої на 1-7, макс. 17% рослин (павутинний кліщ у Київській обл.) розвиваються та шкодять попелиці, трипси, павутинний кліщ. 1-5% рослин пошкоджено гусеницями акацієвої вогнівки, листогризучих совок, чортополохівки. У посівах культури аскохітозом, пероноспорозом, септоріозом, церкоспорозом, іржею уражено 1-5, макс. 12% рослин.У Рівненській області бактеріальним опіком уражено до 10% рослин, у Тернопільській відмічено прояв жовтої мозаїки.

Скрізь у посівах соняшнику розвивається та шкодить геліхризова попелиця, якою заселено3-15% рослин. На посівах соняшника спостерігається масова чисельність ентомофагів. Співвідношення шкідник:ентомофаг становить 10:1 – 15:1. Гусениці лучного метелика, листогризучих совок, соняшникової вогнівки пошкодили1-6% рослин. З хвороб мають поширення фомоз, пероноспороз, осередково альтернаріоз, іржа, септоріоз, якими охоплено 1-8, макс. 15% рослин. В Одеській та Чернівецькій областях до 3% рослин уражено білою та сірою гнилями.

У посівах цукрових буряків продовжується розвиток бурякової листкової попелиці, де переважно в крайових смугах полів, нею заселено 3-16% рослин, за чисельністю 5-10 екз. на рослину рослин. Подекуди чисельність фітофага корегується погодними умовами та діяльністю корисних ентомофагів. Також у посівах культури шкодять бурякові щитоноски, мінуюча муха, совки (озима, гамма), якими заселено та пошкоджено 2-5% рослин. У Львівській, Тернопільській та Черкаській областях на церкоспороз хворіє 1-8% рослин. На столових та кормових буряках церкоспорозом уражено до 7% рослин. Осередково у Вінницькій області на 1% рослин цукрового буряку проявився фомоз. Розвиток фітопатогенів контролюють через профілактичні обробки дозволеними препаратами відповідного спектру дії.

Скрізь у плантаціях картоплі, томатів і баклажанів розвивається та шкодить літнє покоління колорадського жука. Повсюди фітофторозом та альтернаріозом уражено 3-10, макс. 20% рослин (альтернаріоз) картоплі та томатів. Подекуди на томатах виявлено розвиток верхівкової гнилі.Капусту найбільше пошкоджують білокрила, капустяна совка, білани, міль, попелиці, хрестоцвітні блішки, які виявлені повсюдно на 5-25, макс. 52-100% рослин (білокрика). Із хвороб капусти на присадибних ділянках відмічено розвиток фомозу, судинного бактеріозу та фузаріозне в’янення.

У більшості областей Степу, Лісостепу рослини огірків потерпають від баштанної попелиці, на рослинах розвиваються пероноспороз (1-6%). У Рівненській та Тернопільській областях до 2% рослин огірків охоплено бактеріозом, у Закарпатській області до 5% рослин уражено антракнозом. На присадибних ділянках 5-15% рослин цибулі уражені пероноспорозом.

У садах плоди зерняткових та кісточкових порід пошкоджують гусениці яблуневої плодожерки (8-10% плодів), сливової плодожерки (6-10%), вишневої мухи (1-6, макс. 20%). У південних областях Степу, центральних Лісостепу триває літ яблуневої плодожерки ІІ-го покоління. Плодові насадження хворіють на паршу, борошнисту росу, плодову гниль, кокомікоз, клястероспоріоз. У виноградниках шкодять кліщі (павутинні, зудень), триває літ гронової листокрутки другого покоління, розвиваються мілдью, оїдіум, чорна гниль. Захист насаджень проводять за рекомендаціями дозволеними препаратами.

У Степу та Лісостепу триває літ лучного метелика першого поколінняінтенсивністю 1-2, макс. 5 екз. на 10 кроків, подекуди в Запорізькій та Черкаській областях відмічено початок льоту метеликів другого покоління інтенсивністю 1-3 екз. на 10 кроків. Гусениці першого покоління за чисельністю 0,2-1 екз. на кв.м пошкодили до 2% рослин кукурудзи, соняшнику, сої, багаторічних трав.

Повсюди на неугіддях, луках, узбіччях доріг триває розвиток личинок саранових стадних та нестадних видів, які перебувають у IIІ-V віках. Личинки за чисельності 0,3-2, макс. 5 екз. на кв.м (нестадні види) пошкодили 2% рослин (Дніпропетровська, Запорізька, Одеська обл.). Скрізь в агроценозах триває літ метеликів підгризаючих (озима, оклична) та листогризучих (гамма, С-чорне, капустяна, люцернова, бавовникова, ін.) совок, гусеницями яких пошкоджено 1-10% сої, цукрових буряків, кукурудзи та овочів.