Новини

Фітосанітарний стан сільськогосподарських рослин (19 лютого 2021 року)

Фітосанітарний стан сільськогосподарських рослин (19 лютого 2021 року)

Як повідомили фахівці Держпродспоживслужби, повсюди значний сніговий покрив, промерзання ґрунту, утворення притертої крижаної кірки, негативно впливало на життєдіяльність мишоподібних гризунів. У південних областях Степу внаслідок погодних умов, зокрема затоплення нір талими водами, спостерігається загибель гризунів від 10 до 35%. Загибель молодняка в господарствах Каховського району Херсонської області становить 80-90%. Однак у посівах озимих зернових та ріпаку на 10-53% обстежених площ обліковують 0,2-3, на багаторічних травах 2-4, в місцях резервацій на неорних землях, лісосмугах до 6 (Дніпропетровська, Донецька, Херсонська обл.) жилих колоній гризунів на гектарі з 4-5 жилими норами. Інтенсивність подальшого розвитку та поширення, а також рівень шкідливості гризунів будуть визначатися насамперед, погодними умовами та ефективністю винищувальних заходів.

За даними фітопатологічної експертизи зерна, проведеної методом вологої камери, альтернаріозом, бактеріозом, ринхоспоріозом, гельмінтоспоріозом, фузаріозом, плісенню, іншими збудниками хвороб уражено 0,4-12% (Вінницька, Київська, Рівненська, Тернопільська обл.) насіння ярих пшениці, ячменю та вівса. Аскохітозом, бактеріозом, фузаріозом, сірою плісенню (Рівненська, Тернопільська обл.) 0,3-4% насіння сої, гречки та бобів. Це свідчить про потребу обов’язкового оздоровлення насіннєвого матеріалу ярих зернових та зернобобових культур через протруювання препаратами відповідного спектру фунгітоксичної дії та рівня захисної спроможності стосовно комплексу хвороб.

Лабораторним аналізом рослин озимини, відібраних з монолітів у Львівській, Хмельницькій області виявлено інфекційний запас збудників альтернаріозу, фомозу,борошнистої роси, септоріозу, інших хвороб на рівні 1-2%. Небезпека пошкодження озимих культур буде зберігатися на посівах, де тривалий час утримуватиметься льодова кірка чи застій талих вод.

Разом з тим, повсюди триває обстеження зерносховищ, складських приміщень, перевірка насіннєвого метеріалу, продовольчого та фуражного зерна на наявність комірних шкідників, які за низьких температур звітного періоду призупинили свій розвиток. Так, в окремих партіях продовольчого та фуражного зерна у Полтавській, Рівненській, Тернопільській областях виявлені комірні довгоносики, борошняний хрущак, кліщі, зернова міль за чисельності1-3 екз. в 1 кг зерна, що вимагає його знезараження через фумігацію дозволеними препаратами для боротьби зі шкідниками запасів.

Обстеженням плодового саду у Київській та Луганській областях відмічено заселеність його яблуневою плодожеркою, якастановить 50-80% дерев за чисельності 3 кокони із зимуючими гусеницями на дерево За попередніми даними загибель зимуючого запасу фітофага складає 10% (від хвороб). Комоподібною щитівкою заселено 10% обстежених дерев, загибелі не відмічено.В лабораторних умовах аналізом гілок було виявлено 10 яєць яблуневої попелиці на п.м. Загибель становить 20%.

У господарствах здійснюється фітосанітарний нагляд за посівами озимих зернових, ріпаку, багаторічних трав.