Новини

Фітосанітарний стан сільськогосподарських рослин станом на 11 жовтня 2019 року

Фітосанітарний стан сільськогосподарських рослин станом на 11 жовтня 2019 року

Як повідомляє прес-служба Держпродспоживслужби, повсюди відсутність дружніх сходів, пониження та коливання температури повітря, подекуди опади різної інтенсивності дещо стримують на даний час розвиток і розповсюдження злакових мух, попелиць, цикадок, хлібних блішок у посівах озимих культур в Україні.

Проте, такі погодні умови не вплинули на розвиток і живлення личинок хлібного туруна та гусениць озимої совки, які в чисельності 0,5-1 екз. на кв.м пошкодили до 2% рослин у слабкому ступені. Повсюди на падалиці зернових культур запас інфекції борошнистої роси відмічають на 2-10, макс. 15% уражених рослин, бурої іржі, септоріозу, осередково гельмінтоспоріозу на 2-6% рослин, що в подальшому, за сприятливих погодних умов, може сприяти їх прояву на посівах озимини.

Проти вищезазначених шкідників за надпорогової чисельності озимі зернові у фази сходи – початок кущіння захищають через осередкові чи всуціль полів обприскування фосфорорганічними, піритроїдними інсектоакарицидами контактнокишкової, кишкової дії, за умов денної температури не нижче 12оС, а нічної – не нижче 5оС.

Проти хвороб, за необхідності, рослини оздоровлюють дозволеними до використання препаратами. У посівах озимого ріпаку за рахунок зниження температурного режиму знизилась активність гусениць біланів, озимої совки, ріпакового пильщика, блішок, попелиці, якими пошкоджено 3-15, осередково в господарствах Запорізької та Миколаївської областей 20-30% рослин на 11-58% обстежених площ. На 7-10% площ культури альтернаріозом, пероноспорозом, фомозом, осередково циліндроспоріозом охоплено 1-7, макс. 10% рослин (альтернаріоз, Київська обл.).

За наявності інфекції та для стримування росту листя і підвищення стійкості до екстремальних погодних умов рекомендовано провести обприскування дозволеними до використання препаратами.

Погодні умови осені сприяють життєдіяльності мишоподібних гризунів. Повсюди на 3-29% площ озимого ріпаку, в крайових смугах полів, нараховується від поодиноких жилих нір до 1-3 жилих колоній з 2-4 жилими норами в кожній. Переважно у поліських та лісостепових областях на 6-49% обстежених площ озимих колосових культур обліковують 0,5-2 жилих колоній на гектарі з 2-5, макс. 10 жилими норами в кожній. Скрізь на 5-73% обстежених площ з-під просапних культур, стерні та падалиці зернових культур, садах, багаторічних травах виявляють 1-5, осередково до 8 (Київська обл.) жилих колоній на гектарі з 2-6, макс. 12 жилими норами в кожній. Найвірогідніше, в разі не проведення винищувальних заходів у цих угіддях, гризуни переходитимуть в озимину. При наявності 3-5 і більше жилих колоній на гектарі посіву свідчить про загрозу суттєвих пошкоджень рослин та необхідність захисту їх через обробки дозволеними до використання родентицидами.